• 0324 238 49 49

TIBBI BIRIMLER

Genel Cerrahi

Doktor Adı
Op.Dr. Uğur Neşet DEMİR
Bölüm Hakkında

duloxetin zulassung

duloxetin hexal 60 mg duloxetin citalopram duloxetin produktresume

GENEL CERRAHİ  NEDİR?

       Genel cerrahi, vücutta sistemik ve yerelsorunların cerrahi yöntemlerle tedavisi yanında, genel prensipler (yaraiyileşmesi, yaralanma, Aya metabolik ve endokrin cevap gibi) konuları içeren vegelişimleri açısından pek çok cerrahi ve temel "tıp" dalını etkilemişbir teknik disiplindir

     Genel Cerrahi Bölümü, ilgi alanın genişliği nedeni ile birçok disiplinile işbirliği içinde ve eş güdümlü olarak çalışmaktadır.

      Genel Cerrahi hastalarının tedavisinde enönemli aşamalarından biri de ameliyat sonrasında hastanın en kısa sürede eskiyaşamına dönecek hale gelmesidir. Bu da fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümüile yakın işbirliği içinde çalışılarak gerçekleştirilmektedir.

         Genel cerrahinin ilgilendiği alanlardan birisi de travmatolojidir.Travma geçiren hastalarda pek çok farklı organ zarar görebileceğinden pek çokfarklı disiplinin (Ortopedi, Nöroşirurji, Üroloj, Kalp ve Damar cerrahisi gibi)beraber çalışması gerekebilmektedir. Bu tip çoklu yaralanmalarda koordinasyonugenel cerrahi bölümü yürütmektedir.

        Genel cerrahi bölümüne gelen hastaların büyük bir kısmını kanserhastaları oluşturur. Bu hastalıkların tanı ve tedavisinde genel cerrahi bölümüdiğer bölümlerle beraber çalışarak sonuca varır. Çünkü malumunuz, birhastalığın hangi bölümün ilgi alanına girdiğini önceden kestirmek zor olabilir.

 

          GENEL CERRAHİ HANGİ HASTALIKLARLA İLGİLENİR?

 Apandisit:

      İlk olarak karın üst bölgesinde ağrı ile başlar, Karın üst bölgesindekiağrı hafifler ve karın sağ alt bölgesinde ağrı başlar, Karında hissedilenağrının yavaş yavaş şiddetlenmesi, Karında hissedilen ağrının süreklilikkazanması, Ateş, Kalp atışlarında hızlanma, İştah kaybı, Mide bulantısı vekusma

Tiroid bezinin az çalışması;

      Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk ve uyku hali, konsantrasyon bozukluğu,sersemlik hissi, depresyon, saç dökülmesi, ciltte kuruma ve soğukluk hissi,kabızlık, kilo alma, göz kapakları ve bacaklarda şişlik, terlemede azalma,balmumu gibi cilt, soğuğa tahammülsüzlük, üşüme, ses kalınlaşması, seskısılması, konuşmada ağırlaşma, reflekslerde azalma, tansiyon, kolesterolyüksekliği ve nabız düşüklüğü, adet düzensizliği, hamile kalmada zorluk,çocuklarda boy kısalığı ve gelişme geriliği gibi belirtilerle kendini gösterir.

Hipertiroidi :

      Sinirlilik, aşırı heyecan, duygusallık, kilo kaybı, terleme ve vücutsıcaklığında artma, ellerde titreme, nabız sayısında ve tansiyonda artış, ciltterleme ve nemlilik hissi, saç dökülmesi, sıcağa tahammülsüzlük, bağırsakhareketlerinde artma, adet düzensizliği, gözde canlı bakış, bazen tek gözdebüyüme, bazen çift görme şeklinde ortaya çıkar.

 

 Apandisit :

 Tiroid hastalıkları ve ameliyatları

Memede ağrı

Memede kollara doğru yayılan ağrı

Memede sertlik hissi

Memede ele gelen sertlik

Karın bölgesinde şişlik buna bağlı ağrı

Gangren,

Basur,

Hemoroid,

İnce bağırsak,

Kalın bağırsak,

Karaciğer,

Mide,

Vucudda et beni veya yağ bezesi

Siddetli karın ağrısı

Büyük dışkı ile gelen kan

Dönüşümlü olarak ishal ve kabızlık.

Yağakarşı duyarlılık, bağırsak gazları vekarında doygunluk duygusu

Sağkaburga altında baskı, sağ kürekkemiğinekadaryansıyan sırt ağrıları, sağ omuz bölgesinde gerginlikler.

Göbek bölgesinde ağrı ve şişlik

Kasıkta ağrı ve şişlik

Acil vakalar

Travma ve kazada yaralanma

Mide,barsak,karaciğer,safra kesesi,pankreas, apandist, hemoroid, fistül, guatr, kistler ve varis ameliyatları gibicerrahi hastalıklar